Hidrolik hortum temizliğini anlamak önemli bir süreçtir. Bir hidrolik sisteme kirliliğin girmesi sonucunda arıza ve ani duruşun önlenmesi, sağlığını korumanın ve hidrolikle çalışan makineleri hareket halinde tutmanın önemli bir parçasıdır. Burada, hidrolik hortum yıkama işlemi ve bunun neden gerçekleştirildiğini biraz daha açıklıyoruz.

Hidrolik hortum yıkama nedir?

Hidrolik hortum yıkama, sistem bileşeni hasarına ve/veya çalışma sorunlarına yol açabilecek esnek bir hortumun veya çelik borunun iç deliğinden kirleticiyi çıkarma işlemidir.

Hortum yıkama işlemi sırasında, hesaplanan Reynolds Numarası >4000 ile yüksek hız ve düşük dinamik yoğunluklu sıvı ile türbülanslı akış elde edilmelidir, hedef ISO 4406: temizlik seviyelerine ulaşıldığında, bir lazer parçacık sayacı ile doğrulandığında işlem tatmin edici kabul edilir. Hedef temizlik sayısı normalde hidrolik sistem içindeki en hassas bileşenin gereksinimine dayanacaktır.

Bir hidrolik hortumu ne zaman yıkamalısınız?

Yeni bir hidrolik hortum tertibatının yıkanması, hidrolik makinelerin performansını tehlikeye atma potansiyeline sahip herhangi bir kontaminasyonun dağılmasını ve çıkarılmasını sağlar. Hidrolikle çalışan sistemler, farklılığa karşı son derece hassastır ve kontrol edilmeden bırakılan en küçük en küçük enkaz miktarı bile işinizi çevrimdışı hale getiren ve maliyetli kesintilere neden olan bir sistem arızasına neden olabilir.

Hortum yıkama, bir hortumun üretici veya sistem içindeki en hassas bileşen tarafından belirlenen gerekli temizlik seviyelerine ulaşmasını ve bazı durumlarda yeni yağın bile aynı ISO 4406: seviyesine filtrelenmesi gerektiğini etkili bir şekilde sağlar.

Yerinde Hidrolik Hortum Temizliği

Bir minibüsteki bir teknisyen tarafından, bir yıkama teçhizatına erişim olmadan sahada özel bir hortum montajı yapılırsa ne olur? Bu durumda, bunu yapmanın en verimli ve bu nedenle en popüler yolu, bir basınçlı hava ünitesine bağlı özel bir pnömatik hava tabancası kullanarak hortumdan bir köpük temizleme mermisi üflemektir. Bu tekniğe hidrolik hortum mermi temizliği denir.

Bu temizleme sistemlerinin üreticileri, ISO 4406 13/10 kadar iyi hortum temizlik seviyelerinin ulaşılabilir olduğunu iddia etmektedir. Ancak elde edilen sonuçlar, temizlenen hortum için doğru çapta bir mermi kullanılması, merminin kuru mu yoksa çözücü ile ıslatılmış mı kullanıldığını ve ateş edilen atış sayısını içeren bir dizi değişkene bağlıdır. Genel olarak, çekim sayısı ne kadar yüksek olursa, hortum tertibatı o kadar temiz olur. Ayrıca, temizlenen yeni bir hortumsa, uçlar kıvrılmadan önce mermi temizliği yapılmalıdır.

Hidrolik Hortum Yıkama, Hortum Tertibatlarının Üretim Sürecinin Standart Bir Parçası Olması Gerekir.

Hidrolik hortum yıkama, hidrolik sistemlerin hareket halinde tutulmasında ve hidrolik hortum arızası riskinin azaltılmasında önemli bir rol oynar.

Bunun nedeni, bir hortumdan geçen hidrolik sıvının zamanla doğal olarak bozunması ve bu gerçekleştiğinde sistemi kirleten çamur, vernik ve diğer mikroplarla sonuçlanmasıdır. İşinizi etkilemeyen bir zamanda -curgent olmayan bir hortum yıkama hizmeti, hidrolik sıvı bozulmasıyla mücadele etmenin en etkili yoludur.

Yeni monte edilen bir hortumdan inşaat kalıntılarını giderirken olduğu gibi, hidrolik hortum yıkama da bu doğal olarak oluşan birikintilerden geçer ve hidrolik sistemlerin sağlığının daha uzun süre korunmasına yardımcı olur.

Hidrolik hortum yıkama uzman bir iş mi?

Evet, bir hidrolik hortumun yıkanması, hidrolik motorlu sistemler konusunda uzman bilgisi olmayan ve gerekli uzman ekipman olmadan hiç kimse tarafından üstlenilmemesi gereken çok yönlü ve karmaşık bir işlemdir.

Bir sistemin üzerinde çalıştığı hidrolik sıvının türü ve bir hortumun yoğunluğu, malzemesi ve yapısı, bir hidrolik sistemden geçmek için gereken sıvının viskozitesi ve basıncın uygulanması gereken hız üzerinde bir etkiye sahiptir.

Bu bilgi olmadan bir hidrolik hortumu kendi kendine yıkamaya çalışmak ve gerekli ekipman, potansiyel olarak fiziksel zarara veya yaralanmaya neden olduğundan bahsetmiyorum bile, hortuma zarar verebilir. Bir hidrolik hortumu yıkamanız gerekiyorsa en iyi yaklaşım, bir hidrolik hortum uzmanını görevlendirmektir. Prosedürü onaylanmış sağlık ve güvenlik standartlarına göre güvenli bir şekilde uygulayabilecekler ve sizi hortum bakım sorumluluğunuzdan azaltacaklar.